Články od LENI

 

Kartářka Leni

 

Význam jmen – nomenologie

 

Nikdy mě nedošlo, že by jméno mělo mít nějaký vliv v našem životě. Mému bratrovi maminka vybrala jméno podle písničky, kde se zpívalo: „ Nikdy jsem ten román neměla číst“, tak asi jak se jmenuje můj bratr? Sestra dostala jméno po tatínkovi, další bratr zase jméno, které zrovna frčelo a znělo romanticky a já, dostala jméno po babičce.

 

Jak jsem již psala, neměla jsem o významech jmen ani potuchy a tím pádem, ani proč jsme každý jiný, když jsme z jedné krve, proč jeden bratr nesměl s námi vyrůstat a žít, proč mě provází to, co mě provází. Začala mě nomenologie (význam jmen) zajímat, když moje dcera začala chodit do školy. Proč je tvrdohlavá, proč se chová tak jak se chovat nemá …….

 

Nejprve jsem si zjistila jaký má význam její astrologické znamení. Když se mi dostala do ruky kniha o významu jmen (2002), začala jsem litovat toho, že se mi nedostala tato kniha dříve do ruky. Datum narození neovlivníme (i když dnes v medicíně jde vše) a neseme si osud celý život s sebou, ale jméno se ovlivnit dá.

 

V době (1996), kdy jsme vybírali jméno pro mého syna, u nás snad stáli všichni andělé, abychom se nespletli. Měl původně dostat jméno po mém druhém bratrovi, ale nakonec dostal jméno po mém prvním bratrovi a udělali jsme moc dobře. Bratr je úspěšný podnikatel, se spojením se svým znamením nemá štěstí na rodinný život, ale vždy toužil zabezpečit rodinu a být zcestovalý. Můj syn i se svým znamením to má podobně.

 

Když jsem se začala podrobněji zajímat o nomenologii, byla jsem velice překvapena, jak jsou jména kombinovaná, proč se vůbec vybírala a jak vznikala, spousta ženských jmen je odvozeno z mužských. Například při výkladu jména Martin a Martina jsou stejné nomenoligické rozbory, pouze rozdíl v oblíbenosti a zájmech.

 

Když jsem vysvětlila jedné slečně, že jméno Martina opravdu není tak drastické jak si představovala,  tak mi děkovala, že už své jméno začne mít ráda a to, čeho se bála, tak jsem jí ve výkladu potvrdila , že má tento dar naopak využít.

 

Tím bych chtěla vysvětlit, že záleží na výběru jména a když mi zavoláte, ráda Vám poradím. Pokud se rodiče rozhodují jaké jméno dát svému potomkovi, či chtějí-li změnit jméno svoje či svých ratolestí. Ještě malou zajímavost: v USA zájem o nomenologii vzrůstá a zařazují i do pohovorů pro nové zaměstnance.

 

Autorka článku: Vaše LENI